- Πληροφοριακά Στοιχεία
- Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 25 Ιουλίου 2024 11:40
Η Renova δημιουργήθηκε το 2014 και απαρτίζεται από μια ομάδα καταρτισμένων επιστημόνων με πολυετή εμπειρία και εξειδίκευση στον αγροδιατροφικό τομέα.
Η ομάδα μας, παρέχοντας ολοκληρωμένες συμβουλευτικές υπηρεσίες, απευθύνεται σε μικρομεσαίες και κάθε εμβέλειας επιχειρήσεις τροφίμων και καλλυντικών, βιομηχανίες, ακαδημαϊκά ινστιτούτα, ερευνητικά ιδρύματα, start-ups, ξενοδοχεία και επιχειρήσεις μαζικής εστίασης.
Στόχος της εταιρίας μας είναι να βρίσκεται δίπλα στους συνεργάτες μας και να τους υποστηρίζει σε κάθε τους βήμα, καλύπτοντας οποιαδήποτε ανάγκη τους: από την ανάπτυξη του προϊόντος τους έως και την υποστήριξη της παραγωγικής μονάδας.
Περισσότερα...
- Πληροφοριακά Στοιχεία
- Δημοσιεύθηκε : Δευτέρα, 08 Ιουλίου 2024 09:49
Στην COMBATT πιστεύουμε ότι οι δράσεις ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης συνεισφέρουν σημαντικά για την ενδυνάμωση της περιβαλλοντικής συνείδησης και είναι απαραίτητες για την προώθηση των αρχών της κυκλικής οικονομίας.
Μέσω μιας σειράς δράσεων, επιδιώκουμε τη διάδοση των πρακτικών για την περιβαλλοντικά ορθή και αποτελεσματική διαχείριση των αποβλήτων μπαταριών οχημάτων και βιομηχανίας, η οποία αποτελεί κρίσιμο πυλώνα για την πράσινη ενεργειακή μετάβαση και τη βιώσιμη ανάπτυξη.
Οδηγός χρήσης και διάθεσης μπαταριών ιόντων λιθίου
Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην ενημέρωση σχετικά με τις μπαταρίες ιόντων
Περισσότερα...
- Πληροφοριακά Στοιχεία
- Δημοσιεύθηκε : Παρασκευή, 05 Ιουλίου 2024 12:48
Αν είσαι ερευνητής/ρια, επιχειρηματίας, φοιτητής/ρια, νεοφυής επιχείρηση, επαγγελματίας, πολίτης και έχεις κάποια καινοτόμο λύση βιοοικονομίας, την οποία μπορείς να αναπτύξεις αξιοποιώντας υπάρχουσες ή πολλά υποσχόμενες τεχνολογίες και να εφαρμόσεις σε μια αγροτική περιοχή, δήλωσε συμμετοχή στο Circular Bioeconomy Challenge.
Πρόκειται για μια πρωτοβουλία που υλοποιείται στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού έργου BioRural, όπου η incommon (ΑΜΚΕ η οποία προωθεί την εφαρμογή της κυκλικής οικονομίας σε συνεργασία με πολίτες, φορείς και επιχειρήσεις) συμμετέχει μαζί με άλλους 18 οργανισμούς από 14 χώρες της Ευρώπης.
Βρες τα κοινά ενδιαφέροντα που έχεις
Περισσότερα...
- Πληροφοριακά Στοιχεία
- Δημοσιεύθηκε : Τρίτη, 02 Ιουλίου 2024 18:26
Στις 25 Ιουνίου 2024, έγινε κοινή εκδήλωση του Τμήματος Μηχανικών Βιομηχανικής Σχεδίασης και Παραγωγής του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και της εταιρίας Δημιουργική Σκέψη Ανάπτυξης με θέμα «Κλάδος δέρματος, κλωστοϋφαντουργίας και ένδυσης – προκλήσεις για την πράσινη και την ψηφιακή μετάβαση». Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν πλήθος ενδιαφερομένων από τον κλάδο κλωστοϋφαντουργίας, ένδυσης και υπόδησης, καθώς και ο Γενικός Γραμματέας Συντονισμού Διαχείρισης Αποβλήτων του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας κύριος Μανώλης Γραφάκος.
Ο κύριος Γραφάκος έκανε παρέμβαση στην εκδήλωση ενημερώνοντας για τα σχέδια του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας αναφορικά με την ανακύκλωση και
Περισσότερα...
- Πληροφοριακά Στοιχεία
- Δημοσιεύθηκε : Πέμπτη, 13 Ιουνίου 2024 12:19
- Πώς οι ψηφιακές εμπειρίες και οι ψηφιακοί κόσμοι μπορούν να ενδυναμώσουν τους δημιουργούς, τους νέους φοιτητές-ερευνητές και τους πολίτες ώστε να συμμετέχουν στη διαμόρφωση καινοτόμων λύσεων για το μέλλον;
- Το Immersive Future Hackathon στις 28 και 29 Ιουνίου στο Πάντειο Πανεπιστήμιο είναι μια συνδιοργάνωση της Creative+, της Δομής Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας του Παντείου Πανεπιστημίου, και του Envolve Entrepreneurship, με την υποστήριξη του WE LEAD
H Creative+, η Δομή Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας του Παντείου Πανεπιστημίου (https://creativeplus.panteion.gr/)
Περισσότερα...
- Πληροφοριακά Στοιχεία
- Δημοσιεύθηκε : Τετάρτη, 12 Ιουνίου 2024 11:52
Ο Χρήστος είναι γενικός διευθυντής της μαθητικής «start-up» Let’s Go που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στον Πανευρωπαϊκό Τελικό JA Europe/GEN- E 2024 στην Κατάνια της Ιταλίας.
«Εμείς οι κωφοί μπορούμε να τα καταφέρουμε!» είπε και συγκίνησε σε συνέντευξή του στην εκπομπή της ΕΡΤ3 «Μέρα με Χρώμα» με τον Χάρη Αρβανιτίδη και την Έλσα Ποιμενίδου, την Πέμπτη 6 Ιουνίου 2024, ο Χρήστος Γκανάτσας, μαθητής της Γ’ Λυκείου και γενικός διευθυντής της μαθητικής «start-up» Let’s Go από το Ειδικό Γυμνάσιο-Λύκειο Κωφών και Βαρηκόων Θεσσαλονίκης.
Ο Χρήστος έστειλε μήνυμα δύναμης και ελπίδας μετά την κατάκτηση του 1ου Πανελλαδικού Βραβείου στον απαιτητικό μαθητικό διαγωνισμό «Καλύτερη Εικονική
Περισσότερα...